Standart Bir Espresso Nasıl Yaparım?

detaylar için tıklaCafelerimizde bar kısmında hazırladığımız içeceklerin çoğu espresso kullanılarak hazırlanır. Espressomuz ve diğer içeceklerimizin düzgün olması için espressomuzun hatasız ve standartlara uygun olması lazım.
Öncelikle standart bir espressonun, kullandığımız malzemeler ve makinaların kalitesi sayesinde daha da doğru olacağını unutmayın.
Bu, öğütücüden (grinder) başlar, tamper ile devam eder son olarakta espresso makinası ile sonlanır.
kahve değirmeni
Kahve öğütücünüz ne kadar kaliteli olursa, öğütülen kahve tanelerinin boyutları birbiri ile benzer olacak ve espressonuz akarken bazen yoğunlaşıp yavaşlamayacak. Daha sonra sıkıştırma işlemi, yani porta filtremize (kaşığımıza) koyduğumuz kahveyi sıkıştırma (tepleme) işlemi. Bunu da metal tamper kullanmanızı tavsiye ederim . Pilastik temper kullanmamakta fayda var. Çünkü metal ile daha sağlıklı neticeler alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız onbeş kilogram basınç ile sıkıştırdıktan sonra kahve makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtmamız lazım. 1-2 saniye kadar. Daha sonra kaşığımızı makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen düğmemize basarak akışı başlatıyoruz. Ve kahve makinası p bar basınçla kahveye sıcak su basacak. Bu süreçte aynı anda kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Kusursuz bir espresso yapabilmeniz için zaman önemli. 24-30 saniye arasında 30 ila 32 ml kahve almamız gerekiyor. Eğer bu şartlara uyuyorsa o zaman espressomuz doğru bir espressodur.
espresso makinesi
Lakin yürmidört saniyeden önce akmışsa otuz ml espressomuz, doğru demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. otuz saniyeden daha sonra olmuşsa bu kez acı bir tat alırız. Bunların çeşitli sebepleri vardır.
Yirmidört saniyeden önce dolduysa
• Templeme işlemini doğru yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basınç değeri yüksektir.
• Ya da öğütücümüz kalın öğütüyordur.

Otuz saniyeden sonra dolduysa
• Sıkıştırma işlemini standart yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da öğütücümüz ince öğütüyordur.
Hataları giderme
İlk önce kahve makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Eğer 9 bar basınçtan az veya çok basınç uyguluyorsa, tamircinizden yardım isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra doğru sıkıştırma çok önemli. 15 kg basınç uygulayacak şekilde elinizi alıştırın. Bundan da emin olduktan sonra grinder kontrolü yaparak kusursuz akışı gerçekleştirebilirsiniz.
Eğer grinder kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip tüm adımları baştan süre tutarak tekrar yapın. Doğru ayarı yakalayana kadar. Değirmen markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişiklik gösterir.
Şayet değirmeniniz ince öğütüyorsa da ayar yerinden kalınlaştırın. Bu ayarları denemekten çekinmeyin bir barista’nın bilmesi gereken konuların en başında gelir. Çünkü çekirdek değişikliği olsun ortam şartları olsun tıklayın öğütücü ayarını ara ara ayarlamak lazım.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Standart Bir Espresso Nasıl Yaparım?”

Leave a Reply

Gravatar